Dlaczego moje dziecko zatyka uszy?
3 września, 2024Dysk sensoryczny, czyli najczęściej okrągła gumowa poducha z kolcami lub bez, wypełniona powietrzem to nie tylko świetna pomoc do ćwiczeń równowagi, ale też forma siedziska/poduchy, która może być wykorzystana w przedszkolu, szkole czy w domu podczas odrabiania lekcji.
Jeżeli Twoje osobiste dzieci lub dzieci, z którymi pracujesz nieustannie się kręcą, wstają, nie potrafią utrzymać jednej pozycji przez dłuższy czas, to przede wszystkim pamiętaj, że naturalną potrzebą dziecka jest właśnie ruch. Dzieci muszą się ruszać, skakać, biegać, zmieniać pozycje, bo to właśnie w ten sposób zdobywają informacje o własnym ciele i uczą się najwięcej. Dodatkowo dzisiejszy tryb życia przepełniony jest aktywnościami „siedzącymi”, a ruszać się kiedyś trzeba.
Jeśli nie zaspokajamy potrzeb sensorycznych dzieci w odpowiedni sposób, one same zaczynają nam to pokazywać.
Tu pewnie zastanawiasz się, dlaczego to właśnie w pozycji siedzącej dzieciom tak trudno jest skupiać uwagę. Jedną z odpowiedzi znajdziesz powyżej. Dodatkowo musimy pamiętać, że niektóre dzieci prezentują zmniejszoną siłę i wytrzymałość mięśni posturalnych, to właśnie przez to nieustannie się kręcą i zmieniają swoją pozycję. Tak, dobrze słyszysz, one nie robią Tobie na złość, wręcz przeciwnie, bardzo się starają. Ich mózg bardzo koncentruje się na utrzymaniu odpowiedniej pozycji ciała, przez co, nie są w stanie skupić się już na niczym innym. Słuchanie nauczyciela, czytanie, pisanie, odpowiadanie na pytania, to wszystko schodzi a dalszy plan.
Oczywiście nie zapominajmy też o dzieciach poszukujących, u których obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie właśnie na ruch. Tej grupie dzieci siedzenie w bezruchu przynosi spore trudności.
I właśnie w tych wszystkich przypadkach wspomóc nas może dysk sensoryczny, który umożliwia dzieciom tak zwane aktywne siedzenie. Dzieci siedząc na nim mogą się kołysać, wykonywać delikatne ruchy, dzięki czemu poprawia się ich koncentracja, ale też pozycja ciała.
Dysk sensoryczny zapewnia dzieciom poszukującym odpowiednie bodźce sensoryczne. Nigdy nie zastąpi terapii i kontaktu ze specjalistą, może być jednak ciekawym urozmaiceniem aktywności siedzących lub elementem diety sensorycznej.
Pamiętaj, jeżeli obserwujesz u swojego dziecka problemy z koncentracją, dużą potrzebę ruchu, częste wiercenie się i zmienianie pozycji możliwe, że to objawy zaburzeń integracji sensorycznej. W naszej placówce możesz wykonać diagnozę w tym zakresie, a tym samym możesz pomóc swojemu dziecku.
Zapisy na diagnozy i terapie:
tel. +48 504 634 813
marta-baj@wp.pl