Jak wygląda diagnoza Integracji Sensorycznej w naszej placówce?

Trudności z koncentracją u dzieci – pomocne techniki
5 lutego, 2024
Dlaczego moje dziecko zatyka uszy?
3 września, 2024
Trudności z koncentracją u dzieci – pomocne techniki
5 lutego, 2024
Dlaczego moje dziecko zatyka uszy?
3 września, 2024

W naszej placówce diagnoza Integracji Sensorycznej zwykle składa się z czterech spotkań, z czego pierwsze i ostatnie to spotkania wyłącznie z rodzicem. Każde spotkanie trwa średnio 45 minut.

Podczas pierwszego spotkania zbieramy dokładny wywiad z rodzicem.

Chcemy poznać historię rozwoju dziecka oraz powód rozpoczęcia procesu diagnostycznego. Część pytań dotyczy okresu ciąży, porodu i pierwszych miesięcy życia, dlatego warto przed spotkaniem przypomnieć sobie najważniejsze dane z tego okresu (przyjmowane leki w czasie ciąży, punktacja w skali Apgar, masa i długość urodzeniowa, opanowywanie kamieni milowych rozwoju ruchowego, rozwój mowy itp.).

Jeżeli rodzic dysponuje dodatkowymi diagnozami, badaniami i opiniami dziecka, jest to najlepszy moment, aby je nam przekazać. Dodatkowa dokumentacja daje nam szansę szerzej spojrzeć na trudności dziecka. Ponieważ otrzymanie informacji o dziecku z innych źródeł jest bardzo przydatne, zdarza się, że w trakcie pierwszego spotkania przekazujemy rodzicom nasz autorski kwestionariusz dla nauczyciela przedszkola lub szkoły.

Kolejne dwa spotkania odbywają się na sali do Integracji Sensorycznej. Są to spotkania z dzieckiem. Terapeuta analizując aktywność swobodną i ukierunkowaną, przeprowadzając testy i Obserwacje kliniczne ocenia funkcjonowanie procesów Integracji Sensorycznej dziecka. W przypadku dzieci poniżej 4. roku życia przebieg diagnozy jest zmodyfikowany, a terapeuta dokonuje obserwacji dziecka głównie w trakcie zabaw czy aktywności swobodnych i ukierunkowanych.

Omówienie diagnozy wraz z wydaniem pisemnej opinii ma miejsce podczas czwartego spotkania. To tu szczegółowo omawiamy z rodzicem wyniki przeprowadzonej diagnozy Integracji Sensorycznej oraz przekazujemy zalecenia. Wyniki diagnozy dają nam informację czy dziecko potrzebuje terapii i jeżeli tak to w jakim zakresie. Wśród zaleceń mogą być propozycje wykonania dodatkowych badań, zalecenia do placówki oświatowej, indywidualnie opracowana dieta sensoryczna czy sugestia rozpoczęcia terapii Integracji Sensorycznej. Oczywiście w przypadku każdego dziecka jest to kwestia bardzo indywidualna. Ostatnie spotkanie to też czas dla rodzica, który może rozwiać swoje wątpliwości zadając
pytania terapeucie.

Zapisy na diagnozę Integracji Sensorycznej odbywają się telefonicznie lub mailowo.

Zapraszamy do kontaktu

tel. +48 504 634 813
marta-baj@wp.pl