Dlaczego moje dziecko zatyka uszy?

Jak wygląda diagnoza Integracji Sensorycznej w naszej placówce?
28 sierpnia, 2024
Jak wygląda diagnoza Integracji Sensorycznej w naszej placówce?
28 sierpnia, 2024

Twoje dziecko zatyka uszy, a Ty nie wiesz czy to powód do niepokoju czy może forma zabawy? Zastanawiasz się, co może być przyczyną takiego zachowania?

Niestety nie mamy jednej odpowiedzi na to pytanie. Poniżej najczęstsze przyczyny:

  • W przypadku dziecka nadwrażliwego na bodźce słuchowe, dźwięki otoczenia, niekoniecznie intensywne, mogą powodować fizyczny ból, dyskomfort i niepokój u dziecka. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tak bolesną, trudną i niejednokrotnie przytłaczającą sytuacją może być zatykanie uszu przez dziecko.
  • W tym przypadku zasłonięcie uszu to sposób na odcięcie się od pewnych bodźców.
  • Dziecko, które doświadcza przeciążenia sensorycznego również może odczuwać potrzebę odcięcia się od bodźców przytłaczających, a zatkanie własnych uszu daje taką możliwość.
  • Zdarza się również, że zatykanie uszu to forma stymulacji podejmowanej przez dziecko. Takie zachowanie możemy zaobserwować u dzieci z ASD, ale nie tylko.
  • Zatykanie zwłaszcza jednego ucha może być również sygnałem stanu chorobowego. Dziecko nie wie co się dzieje, nie zawsze potrafi nazwać i opisać to co czuje, podejmuje więc działania, które mogłyby przynieść ulgę (np. kiedy czuje, że ucho jest zatkane i próbuje je w ten sposób odetkać).

Określenie dokładnej przyczyny zatykania uszu przez dziecko wymaga bezwzględnie konsultacji. Zanim jednak udamy się do specjalisty, warto poobserwować częstotliwość i czas takiego zachowania oraz sytuacje, w których dziecko to robi. Być może sama obserwacja dziecka pomoże zidentyfikować bodźce wyzwalające takie zachowanie. Ze starszymi dziećmi warto porozmawiać i delikatnie podpytać, co daje im zasłonięcie uszu.

Jeżeli dziecko zatyka swoje uszy w miejscach o większym natężeniu dźwięków, pomocne może być modyfikowanie otoczenia dziecka. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zminimalizować wszystkich głośnych dźwięków, jak również nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdego hałasu, który pojawia się w naszym otoczeniu. Dlatego oprócz modyfikacji środowiska, dla komfortu dziecka i jego prawidłowego rozwoju, warto rozważyć diagnozę Integracji Sensorycznej, jak również diagnostykę w kierunku zaburzeń przetwarzania słuchowego.

W naszej placówce możliwe jest wykonanie diagnozy Integracji Sensorycznej, a w przypadku potwierdzenia występowania u dziecka zaburzeń SI, rozpoczęcie terapii w tym kierunku. Dodatkowo w naszej ofercie mamy diagnozę w kierunku zaburzeń przetwarzania słuchowego oraz indywidualną stymulację słuchu Johansena IAS.

Co ważne, dzieci biorące udział w terapii Johansena, mogą jednocześnie korzystać z terapii Integracji Sensorycznej. Oznacza to, że nie ma potrzeby przerywania innych terapii, w których dziecko bierze udział, w momencie realizowania treningu słuchowego.

Zapisy na diagnozy i terapie:

tel. +48 504 634 813
marta-baj@wp.pl